Kiedy kupujemy nowego laptopa cieszymy się z tego, że działa niezwykle płynnie. Niestety po jakimś czasie użytkowania jesteśmy świadkami pierwszych zacięć, a także wolniejszego działania, co często jest bardzo irytujące. W takich przypadkach niezbędna okaże się optymalizacja. Od czego zależy szybkość działania naszego laptopa? W jaki sposób szybko go zoptymalizować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy.

Dlaczego laptop znajomego działa szybciej niż mój?

Prawdopodobnie wielu z nas korzystało kiedyś z laptopa znajomego. Już po kilku minutach używania go można stwierdzić, że działa znaczne szybciej niż nasze urządzenie. Dlaczego tak się dzieje? Jest to oczywiście kwestia podzespołów. Przykładowo jeśli jesteśmy posiadaczami HP EliteBook x360 1030 G7, możemy cieszyć się z ponadprzeciętnej prędkości działania (więcej: www.kuzniewski.pl). Nic dziwnego, bowiem wcześniej przytoczony model wyposażony jest w wydajny procesor Intel Core i7 10710U, który ma aż sześć rdzeni. Dodatkowo karta graficzna Intel UHD Graphics i szybki dysk twardy SSD o pojemności 512 gigabajtów umożliwia szybkie wykonywanie podstawowych czynności. Reasumując, im lepsze komponenty posiada dane urządzenie, tym płynniej i szybciej będzie działał laptop.

Jak zoptymalizować?

Na początku pozbądźmy się przestarzałych aplikacji, których nie używamy – niepotrzebnie zajmują wolne miejsce. Podobnie postąpmy ze starymi plikami i folderami. Następnie warto usunąć pliki tymczasowe, pozwoli to chociaż na chwilę zwiększyć ilość wolnej pamięci, co może mieć wpływ na szybkość działania. Warto także sprawdzić czy nie posiadamy złośliwego oprogramowania, które często okazuje się uciążliwe. Skorzystajmy z programów, które czyszczą rejestry. Jeśli temperatura podzespołów jest zbyt wysoka, warto zaopatrzyć się w podkładkę chłodzącą. Ostatecznym rozwiązaniem jest oczywiście sformatowanie komputera.

Miasto autorstwa standret - pl.freepik.com
Tags: